Rewal - oceny wg. turystów:
średnia 4.14 na podstawie 53 opinii

Ruiny kościoła w Trzęsaczu - 2 km od Rewala

Niewielka rybacka wioska koło Rewala to miejsce gdzie możemy podziwiać niesamowitą atrakcję. Na skraju wysokiego klifu, nad samym brzegiem morza widnieją malownicze ruiny gotyckiego kościoła. Aż trudno uwierzyć, że świątynia ta wybudowana została przed wiekami w centrum wsi. To miejsce gdzie możemy zadumać się nad niesamowitą , niszczycielską siła natury.


Gotycki kościół w Trzęsaczu powstał na miejscu wcześniejszej drewnianej świątyni. Nadano mu wezwanie św. Mikołaja - patrona rybaków i żeglarzy. Budowla wzniesiona została z ręcznie formowanej cegły układanej w wątku polskim. Imponujące wymiary świątyni, ciekawe detale architektoniczne oraz  bogate wyposażenie czyniły z niej jedną z najokazalszych wiejskich budowli sakralnych na całym Pomorzu. Przez wieki gotyckie wyposażenie zostało wymienione na renesansowe i barokowe.


Historia kościoła

Wybudowany w odległości około 2 km od morza kościół w wyniku zjawiska abrazji, zaczął się z czasem coraz bardziej "przybliżać" do morza. Początkowo zniszczone zostały znajdujące się bliżej morza zabudowania. W XVIII wieku kościół był już bardzo blisko Bałtyku, a zjawisko podmywania klifu postępowało coraz wyraźniej. Członkowie rady parafialnej napisali list do pruskiego króla Fryderyka II Wielkiego z prośba o pomoc w ocaleniu kościoła. Pierwsze próby powstrzymania zjawiska abrazji polegało na zabezpieczeniu klifu matami z faszyny i zastosowaniu pali ochronnych. Niestety nie przyniosło to oczekiwanych efektów. W roku 1868 kościół znajdował się już 1m od brzegu klifu. Mimo zagrożenia wciąż odbywały się w nim nabożeństwa. Dopiero w 1874 roku zaprzestano odprawiania tam mszy, a świątynię zamknięto. Kilkanaście lat później odsłonięte zostały fundamenty budowli. W nocy z 8 na 9 marca 1901 roku runęła północna ściana świątyni. W kolejnych latach kościół był sukcesywnie niszczony, a wody Bałtyku pochłaniały kolejne jego fragmenty.  Do dnia dzisiejszego zachowała się jedynie południowa ściana.

Legenda o Zielenicy

W ludowych podaniach występuje kilka opowieści tłumaczących niszczenie kościoła przez morze. Jedną z nich jest legenda o Zielenicy - bogini morza, która została przez przypadek wyłowiona przez rybaków. Miejscowy proboszcz uwięził ją, planując ochrzcić pogankę. Bogini zmarła jednak z tęsknoty za morzem. Pochowano ja na przykościelnym cmentarzu. Jednak jej ojciec Bałtyk, rozgniewany utratą córki słał kolejne fale, aby dotrzeć do ciała Zielenicy i zabrać ją tam gdzie jej miejsce - do morza. 


Zdaniem turystów

Choć z kościoła w Trzęsaczu zachowała się tylko jedna ściana, wiele osób jest zdania, że jest to jedno z najciekawszych miejsc w Polsce, które koniecznie trzeba zobaczyć. Widok robi duże wrażenie, turyści podkreślają, że zdjęcia nie oddają w pełni klimatu tego miejsca. Ruiny gotyckiej świątyni na wysokim klifie skłaniają do refleksji o potędze natury.


Czy wiesz, że:

  • Kościół, który powstał jako świątynia katolicka, po reformacji został przekształcony na kościół ewangelicki.
  • Inną ciekawostką Trzęsacza jest przebiegający przez wieś 15 południk długości geograficznej wschodniej, według którego ustalany jest czas środkowoeuropejski.
  • Miejsca w okolicach kościoła rybacy do dziś nazywają "tonią umarłych", ponieważ morze w pierwszej kolejności podmywało przykościelny cmentarz, wyrzucając później na brzeg ludzkie kości.

ZALOGUJ SIĘ JAKO TURYSTA

lub

zaloguj się jako użytkownik w portalach ip:tourism:

Błędny login lub hasło, spróbuj jeszcze raz.

Nie masz konta?

zarejestruj się: (zajmie to ok. 25 sek)

ZALOGUJ SIĘ JAKO BIZNES - WŁAŚCICIEL

OBIEKTU NOCLEGOWEGO, GASTRONOMII, ATRAKCJI
Kliknij tu >>

: Rewal.com!

Kliknij aby zadzwonić
Sukces!

Twoje zgłoszenie zostało wysłane!